Ağaç Silkeleme Makinası

Makina, olgunlaşmış kayısı ceviz badem dut ve meyve çeşitlerini traktör vasıtası ile silkelemeye yarayan makina olup bu makine ile oluşturulan vibrasyon ağacı silkeler. Olgunlaşmış olan meyveler ağacın alt kısmına serilen çadır üzerine düşer ve toplama işlemi gerçekleşmiş olur.
 
Geleneksel olarak insan gücüyle 2 kişi 150 kasa/gün yapabilmekteyken bu makine ile 2 kişi ve 1 traktör kullanılarak 600 kasa/gün iş çıkarılabilmektedir. Ayrıca makinenin düz başlık yerine döner başlıklı olması kapasiteyi daha da arttırmaktadır.
 
Tekniğin bilinen durumu
 
Meyve ağaçlarından meyvelerin toplanması için meyve hasadında çalışacak elemanlar ya merdiven konulup ağaca tırmanmakta ya da insan gücüyle ağaçlar silkelenmeye çalışılmaktadır. Ağaca tırmanarak yapılan meyve hasadında ağaçdan düşme ve sakatlanma riski olabilmektedir. Ayrıca elle yapılan toplama işlemi meyvelerin zedelenmesine sebep olabilmektedir.
 
Mevcut teknikte geliştirilmiş olan bazı makinelerde uzun kollar ucunda makas gibi çalışan meyve toplama aparatlarının bulunduğu araçlardır. Bu tür araçlar da kayısı vb. meyvelerin hasadı için uygun değildir.
 
Buluşun amacı 
 
Yukarıda sayılan tüm bu dezavantajları gidermek amacıyla geliştirmiş olduğumuz döner başlıklı kayısı ve meyve silkeleme makinesi, hem hasadı yapılacak kayısılara hem de ağaç dallarına zarar vermemekte aynı zamanda meyve toplama işinde çalışan eleman sayısından ve zamandan büyük ölçüde tasarruf sağlayarak hasad maliyetini düşürmektedir.